ATLETİZM  TARİHİ

OLİMPİYATLARDA ATLETİZM

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

1 2 2 5
1500 metre 1 - - 1
5000 metre - 1 - 1
10000 metre - 1 - 1
Çekiç Atma - - 1 1
Üç Adım Atlama - - 1 1

Londra 1948 - Ruhi Sarıalp - Bronz Madalya - Üç Adım Atlama
Atina 2004 - Eşref Apak - Bronz Madalya - Çekiç Atma
Pekin 2008 - Elvan Abeylegesse - Gümüş Madalya - 5000 metre
Pekin 2008 - Elvan Abeylegesse - Gümüş Madalya - 10000 metre
Londra 2012 - Gamze Bulut - Altın Madalya - 1500 metre

DÜNYA ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

0 2 1 3
1500 metre - 1 - 1
10000 metre - 1 - 1
Uzun Atlama - - 1 1

Paris 2003 - Süreyya Ayhan - Gümüş Madalya - 1500 metre
Osaka 2007 - Elvan Abeylegesse - Gümüş Madalya - 10000 metre 
Berlin 2009 - Karin Mey Melis - Bronz Madalya - Uzun Atlama

DÜNYA SALON ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

0 1 0 1
1500 metre - 1 - 1

İstanbul 2012 - İlham Tanui Özbilen - Gümüş Madalya - 1500 metre

DÜNYA 19 YAŞ ALTI (JUNIOR) ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

1 2 4 7
Çekiç Atma 1 - - 1
800 metre - 1 1 2
100 metre - 1 - 1
10000 metre yürüyüş - - 1 1
Cirit Atma - - 1 1
Gülle Atma - - 1 1

Santiago 2000 - Eşref Apak - Altın Madalya - Çekiç Atma
Grosseto 2004 - Selahattin Çobanoğlu - Bronz Madalya - 800 metre
Bydgoszcz 2008 - Merve Aydın - Gümüş Madalya - 800 metre
Barcelona 2012 - Nimet Karakuş - Gümüş Madalya - 100 metre
Eugene 2014 - Emel Dereli - Bronz Madalya - Gülle Atma
Bydgoszcz 2016 - Salih Korkmaz - Bronz Madalya - 10000 metre yürüyüş
Bydgoszcz 2016 - Eda Tuğsuz - Bronz Madalya - Cirit Atma

DÜNYA 17 YAŞ ALTI (YOUTH) ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

1 3 0 4
Gülle Atma 1 - - 1
Çekiç Atma - 3 - 3

Brixen 2009 - Kıvılcım Kaya - Gümüş Madalya - Çekiç Atma
Lille 2011 - Özkan Baltacı - Gümüş Madalya - Çekiç Atma
Donetsk 2013 - Emel Dereli - Altın Madalya - Gülle Atma
Cali 2015 - Deniz Yaylacı - Gümüş Madalya - Çekiç Atma

AVRUPA ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

10 7 7 24
10000 metre 4 1 1 6
5000 metre 2 - 2 4
3000 metre engelli 1 2 1 4
1500 metre 1 1 - 2
100 metre engelli 1 - - 1
400 metre engelli 1 - - 1
Yarı Maraton - 1 1 2
100 metre - 1 - 1
200 metre - 1 - 1
Gülle Atma - - 1 1
Üç Adım Atlama - - 1 1

Brüksel 1950 - Ruhi Sarıalp - Bronz Madalya - Üç Adım Atlama
Münih 2002 - Süreyya Ayhan - Altın Madalya - 1500 metre
Göteborg 2006 - Elvan Abeylegesse - Bronz Madalya - 5000 metre
Barselona 2010 - Elvan Abeylegesse - Altın Madalya - 10000 metre
Barselona 2010 - Nevin Yanıt - Altın Madalya - 100 metre Engelli
Barselona 2010 - Elvan Abeylegesse - Altın Madalya - 5000 metre
Helsinki 2012 - Polat Kemboi Arıkan - Altın Madalya - 10000 metre
Helsinki 2012 - Gülcan Mıngır - Altın Madalya - 3000 metre Engelli
Helsinki 2012 - Tarık Langat Akdağ - Gümüş Madalya - 3000 metre Engelli
Helsinki 2012 - Gamze Bulut - Gümüş Madalya - 1500 metre
Helsinki 2012 - Polat Kemboi Arıkan - Bronz Madalya - 5000 metre
Zürih 2014 - Ali Kaya - Bronz Madalya - 10000 metre
Amsterdam 2016 - Yasmoni Copello - Altın Madalya - 400 metre Engelli
Amsterdam 2016 - Polat Kemboi Arıkan - Altın Madalya - 10000 metre
Amsterdam 2016 - Yasemin Can - Altın Madalya - 5000 metre
Amsterdam 2016 - Yasemin Can - Altın Madalya -
10000 metre
Amsterdam 2016 -
Jak Ali Harvey - Gümüş Madalya - 100 metre
Amsterdam 2016 -
Ramil Guliyev - Gümüş Madalya - 200 metre
Amsterdam 2016 -
Ali Kaya - Gümüş Madalya - 10000 metre
Amsterdam 2016 -
Kaan Kiğen Özbilen - Gümüş Madalya - Yarı maraton
Amsterdam 2016 -
Aras Kaya - Gümüş Madalya - 3000 metre Engelli
Amsterdam 2016 -
Türkiye - Bronz Madalya - Yarı maraton
Amsterdam 2016 -
Özlem Arıkan - Bronz Madalya - 3000 metre Engelli
Amsterdam 2016
- Emel Kaya - Bronz Madalya - Gülle atma

AVRUPA SALON ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

2 4 1 7
3000 metre 2 1 1 4
1500 metre - 3 - 3

Torino 2009 - Alemitu Bekele - Altın Madalya - 3000 metre
Paris 2011 - Kemal Koyuncu - Gümüş Madalya - 1500 metre
Paris 2011 - Halil Akkaş - Bronz Madalya - 3000 metre
Göteborg 2013 - İlhan Tanui Özbilen - Gümüş Madalya - 1500 metre
Prag 2015 - İlhan Tanui Özbilen - Gümüş Madalya - 1500 metre
Prag 2015 - Ali Kaya - Altın Madalya - 3000 metre
Belgrad 2017 - Yasemin Can - Gümüş Madalya - 3000 metre

AVRUPA 23 YAŞ ALTI ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

10 7 3 20
5000 metre 4 - 1 5
3000 metre Engelli 2 2 - 4
10000 metre 2 - - 2
1500 metre 1 1 - 2
100 metre Engelli 1 - - 1
Yüksek Atlama - 1 1 2
800 metre - 1 - 1
Cirit Atma - 1 - 1
Çekiç Atma - 1 - 1
Gülle Atma - - 1 1

Amsterdam 2001 - Candeğer Kılınçer - Gümüş Madalya - Yüksek Atlama
Bydgoszcz 2003 - Elvan Abeylegesse - Altın Madalya - 5000 metre
Bydgoszcz 2003 - Eşref Apak - Gümüş Madalya - Çekiç Atma
Bydgoszcz 2003 - Filiz Kadoğan - Bronz Madalya - Gülle Atma
Erfurt 2005 - Binnaz Uslu - Altın Madalya - 5000 metre
Erfurt 2005 - Türkan Erişmiş - Gümüş Madalya - 3000 metre Engelli
Erfurt 2005 - Halil Akkaş - Gümüş Madalya - 3000 metre Engelli
Erfurt 2005 - Türkan Erişmiş - Gümüş Madalya - 3000 metre Engelli
Debrecen 2007 - Nevin Yanıt - Altın Madalya - 100 metre Engelli
Debrecen 2007 - Kemal Koyuncu - Bronz Madalya - 5000 metre
Debrecen 2009 - Sultan Haydar - Altın Madalya - 1500 metre
Debrecen 2009 - Selim Bayrak - Altın Madalya - 10000 metre
Ostrava 2011 - Gülcan Mıngır - Altın Madalya - 3000 metre Engelli
Ostrava 2011 - Fatih Avan - Gümüş Madalya - Cirit Atma
Ostrava 2011 - Merve Aydın - Gümüş Madalya - 800 metre
Ostrava 2011 - Tuğba Karakaya - Gümüş Madalya - 1500 metre
Ostrava 2011 - Burcu Ayhan - Bronz Madalya - Yüksek Atlama
Tampere 2013 -
Gamze Bulut - Altın Madalya - 5000 metre
Tallinn 2015 - Tuğba Güvenç - Altın Madalya - 3000 metre Engelli
Tallinn 2015 - Ali Kaya - Altın Madalya - 5000 metre
Tallinn 2015 - Ali Kaya - Altın Madalya - 10000 metre

AVRUPA 20 YAŞ ALTI (JUNIOR) ATLETİZM ŞAMPİYONALARI

DALLAR

 Altın Gümüş    Bronz Toplam

TOPLAM

11 12 6 29
5000 metre 4 1 - 5
10000 metre 2 1 1 4
Gülle Atma 2 - - 2
3000 metre 1 4 - 5
1500 metre 1 2 - 3
3000 metre engelli 1 1 1 3
Çekiç Atma - 1 1 2
Yüksek Atlama - 1 1 2
Üç Adım Atlama - 1 - 1
800 metre - - 1 1
400 metre - - 1 1

Birmingham 1987 - Haydar Doğan - Gümüş Madalya - 10000 metre
Riga 1999 - Sibel Özyurt - Altın Madalya - 1500 metre
Riga 1999 - Tezeta Sürekli - Altın Madalya - 5000 metre
Riga 1999 - Elvan Can - Gümüş Madalya - 5000 metre
Riga 1999 - Tezeta Sürekli - Gümüş Madalya - 3000 metre
Riga 1999 - Sibel Özyurt - Bronz Madalya - 800 metre
Grosetto 2001 - Elvan Abeylegesse - Altın Madalya - 5000 metre
Grosetto 2001 - Elvan Abeylegesse - Altın Madalya - 3000 metre
Grosetto 2001 - Eşref Apak - Bronz Madalya - Çekiç Atma
Grosetto 2001 - Abdurrahman Kara - Bronz Madalya - 10000 metre
Tampere 2003 - Binnaz Uslu - Gümüş Madalya - 3000 metre
Kaunas 2005 - Muğdat Öztürk - Altın Madalya - 10000 metre
Novi Sad 2009 - Aşkın Karaca - Gümüş Madalya - Üç Adım Atlama
Novi Sad 2009 - Resul Çevik - Gümüş Madalya - 1500 metre
Novi Sad 2009 - Ümit Tan - Gümüş Madalya - Yüksek Atlama
Novi Sad 2009 -Burcu Ayhan - Bronz Madalya - Yüksek Atlama
Tallinn 2011 - Esma Aydemir - Altın Madalya - 5000 metre
Tallinn 2011 - Esma Aydemir - Gümüş Madalya - 3000 metre
Tallinn 2011 - Kıvılcım Kaya - Gümüş Madalya - Çekiç Atma
Tallinn 2011 - Muhammet Emin Tan - Gümüş Madalya - 3000 metre engelli
Rieti 2013 - Ali Kaya - Altın Madalya - 5000 metre
Rieti 2013 - Ali Kaya - Altın Madalya - 10000 metre
Rieti 2013 - Emel Dereli - Altın Madalya - Gülle Atma
Rieti 2013 - Süleyman Bekmezci - Gümüş Madalya - 1500 metre
Rieti 2013 - Emine Hatun Tuna - Gümüş Madalya - 3000 metre
Rieti 2013 - Ersin Tekal - Bronz Madalya - 3000 metre engelli
Eskilstuna 2015 - Emel Dereli - Altın Madalya - Gülle Atma
Eskilstuna 2015 - Sümeyye Erool - Altın Madalya - 3000 metre engelli
Eskilstuna 2015 - Batuhan Altıntaş - Bronz Madalya - 400 metre
 

                                                                      Kartalyuvasi.Net,Kuruluş: Ağustos 2001
                                                                          Copyright ©
www.kartalyuvasi.net